Konec nekonečna

Nekonečno fascinuje lidstvo již celá tisíciletí a setkáváme se s ním nejen ve filozofii, ale i fyzice a matematice. Ale co když vůbec neexistuje?

Dostupnost Skladem
Kód: 551
498 Kč –8 % 458 Kč
Konec nekonečna
Konec nekonecna obalka print
Novinka
498 Kč –8 %
Garance doručení
nepoškozeného zboží

Pozoruhodná interdisciplinární kniha, jejíž často velmi nové a originální myšlenky vzbudily již ve fázi autorovy dizertace v akademické obci i médiích značný pozitivní i negativní rozruch, ba dokonce i odpor, pobouření a vyhraněnou, nezřídka osobně útočnou kritiku. Kniha zkoumá otázku existence nekonečna v realitě i abstrakci, ve fyzice i matematice, a to za využití materiálů a příkladů z desítky různých vědních oborů.

Ponořte se do proudu zkoumání historie i současnosti nekonečna, třeba analýzou vývoje lidské abstrakce od narození do dospělosti, kdy abstraktní „zvíře“ nekonečna není zkoumáno staticky, jak je obvyklé, ale darwinovsky evolučně, s poukazy na rozvíjení vlastností abstrakcí jako je písmo, jazyk, peníze nebo gramatika.

Vydejte se cestou úvah, zda není pokrok ve fyzice a matematice mimo jiné i ničením jedněch nekonečen a nalézáním jiných, a zkuste spolu s autorem zodpovědět otázku, zda nakonec nemají všechny paradoxy nekonečna pouze jediné řešení – a jaké.

Dostaňte se co nejblíže k odpovědím na problémy, jako co je to čas či skutečnost, seznamte se s formulacemi, jako je ultrafalzifikace či totální fenomenologie, a – pokud jste i vy nakloněni originálním myšlenkám – pootevřete dveře, za nimiž možná čekají koncepty nové fyziky a matematiky.

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 0.45 kg
Počet stran: 384
Rozměr: 145x205 mm
Vazba papírová kniha: vázaná bez přebalu
EAN papírová kniha: 9788075513427

Ing. Jan Fikáček, Ph.D. vystudoval interdisciplinární obor systémové inženýrství (teorie systémů, kybernetika, ekonomie, IT, exaktní metody řízení atd.) a v roce 2021 získal titul Ph.D. dizertací z filozofie (zaměřený zejména filozofii fyziky a matematiky). Více než deset let učil teorii systémů, filozofii fyziky, filozofii virtuální reality a výpočetní techniku na Univerzitě Karlově v Praze, především na Přírodovědecké fakultě, ale také na Matematicko-fyzikální fakultě či Filozofické fakultě a dalších vysokých školách. V roce 1997 vedl první internetový univerzitní kurz v Česku, a to kurz filozofie virtuální reality. Je členem mezinárodní Společnosti pro filozofii času. Působil jako evropský expert pro budoucí a vznikající technologie a 7 let pracoval na vysokém evropském postu v oblasti počítačové bezpečnosti, skoro 10 let pak jako evropský finanční a auditní expert. 6 let byl předsedou společnosti lidí s vysokým IQ Mensa Czechoslovakia a členem Rady ředitelů Mensy International. Založil a vedl Einsteinovu společnost pro lidi s IQ nad 180 (US norma).